O souboru

O souboru Mladá dudácká muzika

Mladá dudácká muzika vznikla ve Strakonicích v roce 2006. Ve svých 14 letech ji založil kontrabasista Patrik Ředina, který je dodnes jejím organizačním i uměleckým vedoucím a také upravovatelem písní. Z původní skupiny několika přátel, kteří chtěli svůj volný čas vyplnit hraním a zpíváním lidových písní, se muzika postupně rozrostla až do své současné podoby, kdy ji tvoří 12 členů s věkovým průměrem 23 let.

Muzika zpracovává folklorní materiál z jižních a jihozápadních Čech, z oblasti Blat, Chodska a především pak z oblasti Prácheňska, historického regionu, jenž byl v minulosti soustředěn kolem hradu Prácheň u Horažďovic, od Strakonic vzdáleného necelých 20 kilometrů. Prácheňskému odkazu jsou věrné i ručně vyšívané na míru šité kroje, v nichž

Nástrojové obsazení muziky vychází z tradičního vzoru tzv. velké dudácké muziky – Es klarinet, B klarinet, dvoje dudy, dvoje housle, viola a kontrabas. České dudy, které tvoří základ typické dudácké muziky, jsou laděny v jediné tónině, v Es dur, a proto i písně dudami doprovázené musí více či méně tuto tóninu respektovat, což může být někdy poněkud limitující. Proto byly do muziky během posledních let pořízeny ještě několikery další dudy, laděné v tóninách B dur, F dur, G dur, D dur a dokonce e moll a g moll. Díky tomu je hráčům k dispozici velmi rozmanitá škála harmonií a rozrůstající se repertoár muziky tak může svým posluchačům nabízet něco neobvyklého, ojedinělého a neoposlouchaného.

Mladá dudácká muzika celoročně absolvuje několik desítek vystoupení, nejčastěji na kulturních a společenských akcích, firemních a rodinných oslavách a svatbách. Účastní se nejrůznějších folklorních festivalů v Čechách i na Moravě a je dlouholetým hostem na Mezinárodním dudáckém festivalu konaném ve Strakonicích v srpnu každého druhého roku. Pravidelně vyjíždí koncertovat též do sousedního Německa a Rakouska, navštívila např. Magdeburg, Bad Salzungen či Deggendorf. Mezi největší zahraniční úspěchy však patří účast na Soong Ching Ling International Summer Camp v Číně (2016), koncertní turné po Brazílii (2017), účast na mezinárodním dudáckém festivalu Piping Live! ve skotském Glasgow (2017) a vystoupení v rámci oslav výročí vzniku republiky v jihoafrické Pretorii (2017).

Soubor 4

Během více než desetileté existence natočila Mladá dudácká muzika dvě profilová CD – Já sem panna (2011) a Copak to v tom houští děláte (2016). Obě nahrávky vznikly u příležitosti „kulatých narozenin“ muziky a představují výběr nejhranějších a nejoblíbenějších skladeb z repertoáru.

Mladá dudácká muzika je členem Jihočeského folklorního sdružení, MAS LAG Strakonicko a Svazu klubů mládeže.