Zájezdy

Bad Salzungen - 24. 6. 2018

24. června 2018 zavítala Mladá dudácká muzika do německého lázeňského města Bad Salzungen, a to v rámci tamních městských slavností. Slavnostního dne se nejdříve účastnila v městském průvodu a následně svým vystoupením zpříjemnila nedělní odpoledne před městskou radnicí. Vzhledem k tomu, že s tímto malebným městem mají Strakonice navázanou nejdelší partnerskou spolupráci, je pro muziku účast na oslavách tohoto města vždy příjemným zpestřením.

Ambasáda České republiky v Pretorii – 24. – 30. října 2017

Během podzimu 24. – 30. října 2017 se muzice povedlo reprezentovat jihočeský folklór až v daleké Jihoafrické republice. Na pozvání Velvyslanectví Jihoafrické republiky se tři členové muziky podívali do této země kontrastů a vystoupili na akci české diplomacie v souvislosti s oslavami českého státního svátku 28. října. Kulturního programu se účastnili i krajané, z nichž většina do této země emigrovala v roce 1968. Kromě samotného vystupování si muzikanti odvezli i nespočet zážitků, jako například návštěvu jeskyní, v nichž byly nalezeny ostatky nejstarších obyvatel planety, známé také pod názvem „kolébka lidstva“ či celodenní výlet do místního národního parku, kde měli možnost spatřit divokou zvěř z té nejtěsnější vzdálenosti.

Turné po Brazílii: Brasilia – Rio de Janeiro

Na jaře 10. – 20. května 2017 vycestovalo 5 členů muziky do exotické Brazílie. Na pozvání velvyslanectví Brazílie měli muzikanti možnost absolvovat turné po 3 brazilských městech. Vystoupení započala v hlavním městě Brasilia, následně se muzikanti přesunuli do města Belo Horizonte a výpravu ukončili v Riu de Janeiru. V hlavním městě proběhlo vystoupení v rámci zahájení festivalu evropských filmů. Na pozvání honorárního konzula České republiky si muzikanti zahráli v divadle města Belo Horizonte pro české krajany.

Kromě samotného hraní si muzikanti připravili i ukázku folklorních tanců. Vystoupení byla interaktivní, jelikož diváci měli možnost si vyzkoušet zahrát na tradiční jihočeský nástroj – famfrnoch. Díky svému legračnímu zvuku se všichni přítomní bavili. Muzikanti byli atrakcí nejen kvůli typickým jihočeským krojům, dudám, ale i díky vozembouchu, jehož čertovská hlava na špici vzbuzovala zpočátku jisté pochyby u brazilského publika, a to vzhledem k jejich víře.

Pokud muzikanti zrovna nehráli a nezpívali, měli možnost navštívit například známou pláž Copacabana, ochutnat místní kulinářské speciality, absolvovat exkurzi v podniku na zpracování mléka, exkurzi Brasília TV Tower či jen vstřebávat místní atmosféru.

Mezinárodní dudácký festival – Glasgow

Dalším zahraničním výjezdem muziky byla návštěva skotského Glasgow, a to v době 6. – 10. srpna 2017. Spolu s ostatními zahraničními hosty se muzika zúčastnila mezinárodního dudáckého festivalu, který sloužil především jako oslava tradiční skotské muziky. V průběhu celého festivalu byly ulice města plné pouličních představení a umělců. V rámci vystoupení se muzika setkala také s panem McDonaldem, který je tradičním účastníkem strakonického mezinárodního dudáckého festivalu již desítky let. Poznávání města Glasgow muzika spojila i s návštěvou nedalekého hlavního města Skotska – Edinburgh, kde měla možnost navštívit například Národní muzeum Skotska či Edinburský hrad.

Festival evropské kultury: 3. – 4. 6. 2017

Další zahraniční akce, které byla Mladá dudácká muzika součástí, se konala v sousedním Německu, ve městě Magdeburg. V rámci víkendových oslav zde probíhal festival evropské kultury, v rámci něhož muzika představila lidové písně nejen německému publiku, ale i ostatním zúčastněným souborům z různých koutů Evropy.

Setkání mládeže, turné Čína: Peking – Šanghaj

V rámci setkání mládežnických uměleckých kolektivů z celého světa se měla Mladá dudácká muzika možnost podívat i do Číny. Delegoval ji sem Svaz klubů mládeže. První vystoupení čekala muziku v hlavním městě – Pekingu. Součástí vystoupení bylo i představení země v prezentačním stánku, ve kterém byly ostatním účastníkům k dispozici suvenýry typické pro Českou republiku. Muziku čekaly i dobrodružné chvíle, jako například výšlap na Velkou Čínskou zeď. Po pár dnech se muzikanti přesunuli do dalšího města Changzhou. Zde došlo také na návštěvu místního lunaparku a aquaparku. Posledním místem byla Šanghaj, kterou měla muzika možnost vidět z ptačí perspektivy díky výstupu na TV věž, známou jako „Oriental Pearl Tower“. Pohled na noční Šanghaj se naskytl při večerní plavbě podél ikonických mrakodrapů. Kulturní program byl po celou dobu pobytu opravdu bohatý. Cestování po čínských metropolích, návštěva památek, ochutnávání místní kuchyně a mnoho dalšího, zanechalo v každém z muzikantů nezapomenutelné zážitky.